Kaş Bezirgan Mahallesi - Bezirgan Köyü Hakkında Her şey

Kaş Bezirgan Köyü, Bezirgan mahallesi Ulaşım, İletişim ve tüm detaylarıyla sizlere anlattık., Bezirgan Mahallesi hakkında tüm bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kaş Bezirgan Mahallesi -  Bezirgan Köyü Hakkında Her şey
Kaş Bezirgan Mahallesi -  Bezirgan Köyü Hakkında Her şey
Kaş Bezirgan Mahallesi -  Bezirgan Köyü Hakkında Her şey

Kaş Bezirgan köyü, Bezirgan mahallesi Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir mahalledir. Antalya iline 193 km, Kaş ilçesine 42 km uzaklıktadır. Sahil Bezirgan, Yayla Bezirgan olarakta ikiye ayrılır.

Bezirgan Köyü Tarihçesi

Mahallenin bilinen 250 yıllık geçmişi vardır. Urfa/Birecik yöresinden gelen Karakeçili aşiretinden insanlarca kurulmuş bir Türkmen mahallesidir. Mahallenin eski adı Pirha olup, yerleşen insanlar (Halıtlar - Aykılıçlar) Bezirgan/Tüccar Karakeçili Türkmenleri olduğundan köye bu ismi verilmişlerdir. Bu aşiretin çoğu Urfa ve ilçelerinde hala yoğun olarak yaşamaktadırlar. Osmanlıyı kuran Kayı boyuna mensup bu aşiret Elazığ ve çevresindede yoğun olarak yerleşiktirler. Kökleri Musul/Kerkük Karakeçililerine kadar dayanmakta olan bu köy akrabaları halen Urfa Birecik ilçesinde Bezurgan soyadıyla bulunmaktadırlar. Siverek/Mızar bölgesinden dağılarak gelmiş çok savaşçı cesur bir Türkmen boyudur. Köy Türkmen kültür ve geleneklerini sürdürmektedir. Ayrıca Afşar Türkmenlerininde uzantısı mevcuttur.

Likya lahitlerinden esinlenerek yaklaşık 350 yıl önce yapılan zahire (tahıl) ambarları halen bölge halkı tarafından depo olarak kullanılmaktadır. Yan yana dizili ve birer lahiti andıran 125 ambar, farklı mimari yapısı ve ahşap dokusuyla turizme de hizmet vermektedir..

Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Mahallenin ekonomisi turizm, tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Her yıl yapılan Türkmen Yörük şenliklerine bir defada katılmanızı tavsiye ederiz.


Örneğin yıllara göre nüfus artış tablosuna bakalım.

YIL          TOPLAM NÜFUSU
2019              1.890
2018              1.811
2017              1.737
2016              1.692
2015              1.606
2014              1.523
2013              1.419

 

Bezirgan Köyü - Bezirgan Mahallesi

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. mahallenin içme suyu şebekesi vardır] toprağı humuslu toprak olduğundan her türlü pisliği yok ettiğinden kanalizasyona ihtiyaç yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol tam asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.


Antalya Kaş Bezirgan Köyü Hava Durumu


Bezirgan Köyümüzün bugün ve önümüzdeki 5 gün boyunca hava durumu nasıl olacak? Aşağıda yer alan hava durumu verileri Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğünün web sitesinden anlık olarak alınmaktadır. Antalya Kaş Bezirgan Köyü Hava Durumu Kaş ilçe merkezinin bugün dahil 5 günlük hava durumu verilerini içermektedir.

Antalya Kaş Bezirgan Köyü Hava Durumu

Antalya Kaş Bezirgan Ulaşım - Antalya Kaş Bezirgan Harita

 

Kaş Bezirgan Köyü Fotoğrafları - Kaş Bezirgan Mahallesi Fotoğrafları

Sürekli güncel fotoğraflar eklenecektir.

Bezirgan Köyü Fotoğrafları - Bezirgan Mahallesi Fotoğrafları 1

Pirha Antik Kenti - Bezirgan Köyü Fotoğrafları

Bezirgan Köyü Fotoğrafları - Bezirgan Ambarları - Bezirgan Tahıl Ambarları

Bezirgan Köyü Fotoğrafları - Bezirgan Yaylası 1

Bezirgan Köyü Fotoğrafları - Bezirgan Yaylası 2


Bezirgan Köyü Posta Kodu: 07580

Bezirgan Köyü Muhtarı - Bezirgan Mahallesi Muhtarı: Salih Sarıca

Kaş Bezirgan Muhtarı Telefon Numarası : 0 543 601 90 50

 

Tepkileriniz Nedir?

like
10
dislike
0
love
6
funny
1
angry
1
sad
0
wow
2