Kaş Kınık Mahallesi - Kınık (Xanthos ) Hakkında Her şey

Kaş Kınık mahallesi ( Xhantos Antik Kenti ) Ulaşım, İletişim ve tüm detaylarıyla sizlere anlattık. Kınık Mahallesi hakkında tüm bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kaş Kınık Mahallesi - Kınık (Xanthos ) Hakkında Her şey
Kaş Kınık Mahallesi - Kınık (Xanthos ) Hakkında Her şey
Kaş Kınık Mahallesi - Kınık (Xanthos ) Hakkında Her şey
Kaş Kınık Mahallesi - Kınık (Xanthos ) Hakkında Her şey

Kaş Kınık mahallesi Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir mahalledir. Antalya iline 223 km, Kaş ilçesine 44 km uzaklıktadır.1992 yılında kurulan belediyesi 2014 yılında 6360 sayılı yerel yönetimler kanunuyla kapatılmıştır.

Tarım ve seracılık çok gelişmiştir. Çevre köylerden gelerek burada seracılık yapan çok kişi vardır. Daha önceleri çok pamuk yetiştirilirken bugün pamuktan vazgeçilerek ağırlık serada domates yetiştiriciliğine dönmüştür, ilk öğretim okulu, lise, sağlık ocağı, eczane, çeşitli ticarethane ve imalathaneler vardır. Genel olarak halkın ekonomik durumu iyidir.

Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Mahallenin ekonomisi truzim, tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Kınık Tarihçesi - Xanthos Antik Kenti 

Kınık Tarihçesi - Xanthos Antik Kenti

Xanthos Şehri (Eşen Çayı) kenarındaki ovaya hâkim iki tepe üzerinde kurulmuştur. İlki Eşen Çayı’nın kenarından sarpça bir kayalık şeklinde yükselen surla çevrili Likya Akropolü, ikincisi ise kuzeydeki daha yüksek ve geniş olan Roma Akropolü'dür. Likya Birliği’nin idari merkezi olarak nitelenen Xanthos’un ismi Likya dilinde yazılmış kitabelerde ARNNA şeklinde geçmektedir. HomerosSarpedon yönetimindeki Xathosluların Troya savaşlarına katıldıklarını anlatır. Ancak kazılarda elde edilen buluntular şehrin iskânını İ.Ö. 8'inci yüzyıldan önce götürmeye imkân vermemektedir.

Kınık Tarihçesi - Xanthos Antik Kenti Antik Tiyatro

Şehir, İ.Ö. 545–546 yıllarında Pers Kumandanı Harpagos tarafından kuşatılır. Xanthoslular, kahramanca karşı koyup direnmelerine rağmen çaresiz duruma düştüklerinde, kadın ve çocuklarını öldürüp şehri ateşe vererek insansız ve harap bir şehri Harpagos’a bırakırlar. İ.Ö. 475–450 arasında Xanthos, bu kez yangın felaketi ile karşılaşır. İ.Ö. 334 yılında Büyük İskender şehri almıştır. İskender’in ölümünün ardından Xathos, İ.Ö. 309’dan itibaren Mısır Hanedanı Ptolemaios’ların, ardından birçok Likya şehri gibi Suriye Kralı III. Antiokhos’un egemenliğini kabul etmek zorunda kalmıştır. İ.Ö. 2. yy.da Likya Birliğinin başkenti olan Xanthos, İ.Ö 42 yılında bu kez Romalı Brutus tarafından yerle bir edilmiş, ancak ardından İmparator. Marcus Antonius’un gayretleriyle yeniden imar görmüştür. İ.S. 1'inci yüzyılda Roma egemenliği altındaki Xanthos’ta İmparator Vespasianus adına tak yaptırılmış, günümüze kalmış Roma yapılarının çoğu bu dönemde inşa edilmiştir. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan Xanthos, bu dönemde birçok yeni yapıya kavuşmuştur. 7'nci yüzyıl sonrası Arap akınları şehrin önemini yitirmesine sebep olmuş ve 1938 yılında Charles Fellows’un burayı keşfedip bazı kalıntıları Londra’ya taşımasına kadar ufak bir köy kimliğiyle yanı başındaki Kınık’ta yaşamını sürdürmüştür.

Kınık Tarihçesi - Xanthos Antik Şehri - Kaya Mezar

Xanthos’un her iki akropolü de değişik örgü sistemlerinin görüldüğü sur duvarları ile çevrilidir. Likya akropolünün kuzeyinde Roma Devri Tiyatrosu yer alır. Xanthos’un en ilginç kalıntıları, tiyatronun batısında konumlanır. Bunlardan ilki yüksek dikdörtgen yekpare kaide üzerindeki ölü ailesi ile yanındaki kadın gövdeli, kuşkanatlı yaratıklar olan ve ölülerin ruhlarını gökyüzüne taşıdıklarına inanılan “Harpy” kabartmalarına sahiptir. Bugün orijinal kabartmaları, Biritish Museum’da sergilenen Harpy Anıtı, İ.Ö. 5'nci yüzyıla tarihlenmektedir. Bu anıt mezarın yanında 4'üncü yüzyıla ait diğer bir kaideli Likya lahdi yer almaktadır. Tiyatronun bitişindeki kare şekilli geniş alan ise üç yanı dükkânlarla çevrili Roma Devri Agorası'dır. Agoranın kuzeydoğu köşesinde, Harpy Anıtına çok benzer, yekpare dikdörtgen gövdesinde Likya ve Grekçe dilinde yazılmış kitabe yer alan İ.Ö. 5'nci yüzyıla ait anıt mezar yükselir. Anıtın gövdesindeki kitabe günümüze dek bulunmuş Likya dilindeki en uzun kitabe olup, Kherei adlı Xanthos’lu prensin serüvenlerini anlatmaktadır. Roma Akropolü'nde de birçok kaya mezarı ve kaideli mezarı yan yana görmek mümkündür. Bu alanın güney eteklerde yer alan, Aslanlı Mezar, Pa vaya ve Merehi lahitlerinin kaideleri dışında tümü British Museum’da sergilenmektedir. Günümüz kalıntılarına çıkan rampanın sağ kenarında sadece temelleri kalmış olan İ.Ö. 4'üncü yüzyıla ait tapınak planlı Nereid Anıtı da British Museum da sergilenen Xanthos’un ünlü anıtlarından biridir. Xanthos örenyeri, Likya uygarlığının özgünlüğü ve kazılarda elde edilen buluntuların önemi nedeniyle UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dâhil edilmiştir.

Xanthos Antik Kenti Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 08:30-19:30 (15 Nisan-2 Ekim)

Xanthos Antik Kenti  Ziyaret Saatleri Kış Dönemi :08:30- 17:30 (3 Ekim-14 Nisan)

Xanthos Antik Kenti  Tatil Günleri: Dini bayramların ilk günü öğlene kadar


Örneğin yıllara göre nüfus artış tablosuna bakalım.

YIL         TOPLAM NÜFUSU
2019              5.801
2018              5.423
2017              5.619
2016              5.580
2015              5.555
2014              5.527
2013              5.477

 

Kınık Köyü - Kınık Mahallesi

Mahallede ilköğretim okulu, lise vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.


Antalya Kaş Kınık Köyü Hava Durumu


Kınık Köyümüzün bugün ve önümüzdeki 5 gün boyunca hava durumu nasıl olacak? Aşağıda yer alan hava durumu verileri Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğünün web sitesinden anlık olarak alınmaktadır. Antalya Kaş Kınık Köyü Hava Durumu Kaş ilçe merkezinin bugün dahil 5 günlük hava durumu verilerini içermektedir.

Antalya Kaş Kınık Köyü Hava Durumu

Antalya Kaş Kınık Ulaşım - Antalya Kaş Kınık Harita

 

Kaş Kınık Köyü Fotoğrafları - Kaş Kınık Mahallesi Fotoğrafları

Sürekli güncel fotoğraflar eklenecektir.

Kaş Kınık Mahallesi - Kınık Fotoğrafları 1

Kaş Kınık Mahallesi - Kınık Aile Sağlık Merkezi

Kaş Kınık Mahallesi - Kınık Meydan Fotoğrafı

Kaş Kınık Mahallesi - Kınık Seraları

Kaş Kınık Mahallesi - Kınık Manzara

 


Kınık Mahallesi Posta Kodu: 07580

Kınık Köyü Muhtarı - Kınık Mahallesi Muhtarı: Mehmet Güler

Kaş Kınık Muhtarı Telefon Numarası : 0 536 373 07 31

Kaynaklar: "Xanthos", Dünden Bugüne Antalya [II. Cilt], Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü (2012) - Kaş Rehber

Tepkileriniz Nedir?

like
17
dislike
1
love
5
funny
3
angry
0
sad
3
wow
4