Kaş Çukurbağ Köyü Hakkında Her şey - Uyuyan Dev - Phellos Antik Kenti

Kaş Çukurbağ Köyü, Çukurbağ mahallesi Ulaşım, İletişim ve tüm detaylarıyla sizlere anlattık. Çukurbağ Mahallesi hakkında tüm bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kaş Çukurbağ Köyü Hakkında Her şey - Uyuyan Dev - Phellos Antik Kenti
Kaş Çukurbağ Köyü Hakkında Her şey - Uyuyan Dev - Phellos Antik Kenti
Kaş Çukurbağ Köyü Hakkında Her şey - Uyuyan Dev - Phellos Antik Kenti
Kaş Çukurbağ Köyü Hakkında Her şey - Uyuyan Dev - Phellos Antik Kenti

Kaş Çukurbağ köyü, Çukurbağ mahallesi Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahallenin sahili Antalya iline 183 km, Kaş ilçesine 11 km. uzaklıktadır. Uyuyan Dev dağı bu köyümüzdedir. Mart ayında badem çiçekleri ile çok güzel bir görüntüye sahip olan köyümüz son yılların yerleşim konusunda Kaş'ta tercih edilen köylerimizdendir. Likya yolu köyümüzden geçmektedir.

 Kaş Çukurbağ Köyü - Likya Yolu

Mahallenin ekonomisi turizm, tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Çukurbağ adı: Mahallenin sahilinde bulunan Köyalanı ismi verilen yaklaşık 3000-3500 dönümlük tarım alanının büyük bir kısmı kışın sualtında kaldığından burada tahıl tarımı yapılamamaktadır.Yaklaşık 400-500 dönümlük bu alanda sular ancak nisan ayında düdenler yoluyla çekildiğinden geçmişten bu yana bu kısımda bağcılık yapılmıştır. Burası Köy yerleşim yerine göre birazda çukurda kaldığından mahallenin adına ÇUKURBAĞ denilmiştir. Mezarlığın büyüklüğüne bakıldığında mahallenin Türk mahallesi olarak enaz 600-700 yıllık olduğu görülür.Mahalledeki tarihsel kalıntılar, likya mezarları ve şaraphanelerden anlaşıldığına göre burası Likyalılar zamanında da önemli bir yerleşim ve bağcılık merkeziymiş. Yine bu alan içinde yaşları 1000 nin üzerinde 4-5 tane aşılı zeytin ağacının olması bir zamanlar burada zeytinciliğinde yapıldığını göstermektedir. Mahallenin ayrıca Gömbe beldesinin üzerinde yaylası vardır. Burası Akdağ'ın ve Yumrudağ'ın eteğinde1300-1500 metreler arasında her tarafından suların fışkırdığı bağlık bahçelik yemyeşil bir cennet köşesidir. Yaylada da bundan 30-35 sene önceleri çok yaşlı ceviz ağaçları vardı. Ama ne yazık ki bu kıymetli ağaçlar bilinçsiz bir şekilde kesilip, İnegöllü mobilyacılara satılarak yok edildi.

Phellos Antik Kenti - Phellos Antik Kenti Tarihçesi - Phellos Antik Kenti Nasıl Gidilir

Phellos Antik Kenti - Phellos Antik Kenti Tarihçesi - Phellos Antik Kenti Nasıl Gidilir

 Kaş’ın (Antiphellos) kuzeydoğusunda deniz seviyesinden yaklaşık 950 metre yükseklikte Fellen-Yayla mevkiinde yer alan Phellos Antik Kenti kalıntılarına, Demre-Kaş karayolu üzerindeki Ağullu yerleşiminden Çukurbağ yönüne devam edilerek ulaşılır. Kaş’a inen virajlardan ayrılan patika ile de yürüyerek ulaşım sağlanması mümkündür. Phellos kentine ilk kez coğrafyacı Hekataios tarafından İ.Ö. 500 civarında değinilmişse de bir hata yaparak şehrin Pamfilya’da olduğunu söyler. Phellos ve Antiphellos Yunanca isme sahip birkaç Lykia şehrinden biridir. “Taşlık ülke” anlamına gelen Phellos sözcüğünün Lykia dilindeki karşılığı ise “Vehinda” dır. Çevresindeki dağlık bölgeye hâkim bir sırt üzerinde kurulmuş olan Phellos, M.Ö. IV. yüzyılda oldukça önemli bir kenttir. Antiphellos şehri, Phellos’un limanı iken, Helenistik Çağ’la birlikte kendi kurduğu liman kentinin gelişimiyle sönük kalır. Tarihi hakkında fazla bilgi bulunmayan Phellos, mevcut kalıntısıyla büyük bir yerleşme yerinden çok bir savunma şehri, müstahkem mevki görünümündedir. Phellos’ta akropolü çevreleyen ve yer yer poligonal tekniğin görüldüğü sur dışında fazla yapı kalıntısına rastlanmaz. Yaklaşık 550 metre uzunluk ve 200 metre genişliğindeki bir alana yayılmış olan Phellos Akropolisi, tümüyle surlarla çevrelenmiş olup bölgenin doğal oluşumu kireçtaşı bloklardan inşa edilmişlerdir. Surlarla bitişik doğu ve güney yönündeki kuleler ise rektagonal tekniktedir. Akropolün batı kenarında yer alan ev tipi kaya mezarı, Likya’nın ahşap ev mimarisini kaya gömütüne yansıtmış en özgün örneklerden birisidir. Aile mezarı özelliğinde olup, mezar odasının üç tarafında klineler görülür. Akropolün kuzey yönündeki vadi içinde ve karşısındaki tepenin eteğinde yer alan çok sayıda lahit arasında kabartmalı olanı kentin en dikkat çekici eserleri arasındadır. Kireçtaşı bloklardan kaide, sanduka ve kapak olmak üzere üç parçadan oluşmuştur. Bu lahdin bir yanında sedire uzanmış elinde kadeh tutan mezar sahibinin tasviri vardır. Ölünün iki yanında ayakta duran iki figür ile sedirin altında kuş figürleri görülür. Lahdin diğer yüzü belirsizdir. Lahdin kısa kenarlarından birinde savaşçı figürü diğerinde ise mezar sahibine miğfer uzatan savaşçı kabartmaları yer alır. İ.Ö 385-350 tarihli bu lahtin kapağının alın kısmında karşılıklı grifonlar fark edilir.

Phellos Antik Kenti Ziyaret Saatleri: Ziyaret gün ve saat kısıtlaması yoktur.

Phellos Antik Kenti Tatil Günleri: Hergün ziyaret edilebilir.

Phellos Antik Kenti Giriş Ücreti: Ücretsiz

Uyuyan Dev - Uyuyan Dev Dağı Hikayesi

Uyuyan Dev - Uyuyan Dev Dağı - Uyuyan Dev Dağı Hikayesi

Kaş'ta ön plana çıkan efsanelerden biri olan  Uyuyan Dev dağı. Aşağıdaki fotoğraflara dikkatli baktığınız zaman dağın üzerine yatmış dev bir erkek silüetini göreceksiniz. Bu dev Kaş’ın ve Meis’in ortak efsanesi olarak bilinmektedir. Bu devin dişisi de Kaş’ın karşısında olan Meis adasındaymış. Efsaneye göre karşılıklı bulunan bu iki devin her yerine deniz suyunun teması halinde devler uyanıp birbirlerine kavuşacaklar ve aşk yaşayacaklardır.


Örneğin yıllara göre nüfus artış tablosuna bakalım.

YIL    TOPLAM NÜFUSU
2019                574
2018                552
2017                594
2016                560
2015                549
2014                596
2013                565

 

Çukurbağ Köyü - Çukurbağ Mahallesi

Mahallede ilköğretim okulu olmayıp, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.


Antalya Kaş Çukurbağ Köyü Hava Durumu


Çukurbağ Köyümüzün bugün ve önümüzdeki 5 gün boyunca hava durumu nasıl olacak? Aşağıda yer alan hava durumu verileri Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğünün web sitesinden anlık olarak alınmaktadır. Antalya Kaş Çukurbağ Köyü Hava Durumu Kaş ilçe merkezinin bugün dahil 5 günlük hava durumu verilerini içermektedir.

Antalya Kaş Çukurbağ  Köyü Hava Durumu

Antalya Kaş Çukurbağ Köyü Ulaşım - Antalya Kaş Çukurbağ Harita

 

Kaş Çukurbağ Köyü Fotoğrafları - Kaş Çukurbağ Mahallesi Fotoğrafları

Kaş Çukurbağ Köyü Fotoğrafları - Sahil Çukurbağ

Kaş Çukurbağ Köyü Fotoğrafları 2

Kaş Çukurbağ Köyü Fotoğrafları - Bahar Fotoğrafı

Kaş Çukurbağ Köyü Fotoğrafları - Badem Çiçekleri

Kaş Çukurbağ Köyü Fotoğrafları - Sahil Çukurbağ Fotoğrafı 2

Phellos Antik Kenti - Phellos Antik Kenti Yol Tabelası

Phellos Antik Kenti - Phellos Antik Kenti Fotoğrafları 1

Phellos Antik Kenti - Phellos Antik Kenti Fotoğrafları 2

Phellos Antik Kenti - Phellos Antik Kenti Fotoğrafları 3

Phellos Antik Kenti - Phellos Antik Kenti Fotoğrafları 3

Sürekli güncel fotoğraflar eklenecektir.


Çukurbağ Köyü Posta Kodu: 07580

Çukurbağ Köyü Muhtarı - Çukurbağ Mahallesi Muhtarı: Ali Rıza Öncü

Kaş Çukurbağ Muhtarı Telefon Numarası : 0 532 494 88 98

 

Tepkileriniz Nedir?

like
11
dislike
0
love
13
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2